Ustka – portowe miasto nad Bałtykiem

Słupsk jest jednym z najpiękniejszych miast na Pomorzu Środkowym. Stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną, a zarazem jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania. Co warto zobaczyć i zwiedzić w okolicy? Podpowiemy, co ciekawego kryje ten niezwykły region i jakie niespodzianki na Ciebie czekają. Będąc w tym miejscu, z pewnością nie powinieneś ich pominąć.

Atrakcje turystyczne w Ustce

Ustka jest jednym z najpopularniejszych kurortów środkowej części polskiego wybrzeża. Niezależnie od wieku każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Atrakcji usteckich nie brakuje, a czas spędzony w tym miejscu niewątpliwie utkwi w pamięci każdego. Dlaczego warto się tam wybrać? Odpowiedź jest jedna – czas spędzony w Ustce nie będzie czasem straconym! W tej miejscowości i okolicach znajduje się wiele atrakcji turystycznych wartych uwagi. 

Ustka port

Jeśli jesteś miłośnikiem morskich przygód, rybakiem, żeglarzem, wędkarzem – port w Ustce jest dla Ciebie idealnym miejscem. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki. Nieustannie rozwija się rybołówstwo oraz żeglarstwo. Port w Ustce znajduje się u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Wejście do portu ma szerokość 40 m, osłonięte jest dwoma betonowymi falochronami o długości 303 i 420 metrów długości. To największy port rybacki w Polsce. Z portu organizowane są wycieczki statkiem po morzu oraz na duńską wyspę Bornholm. Jest to idealna alternatywa dla osób lubiących morskie przygody. 

Kąpieliska w Ustce

Kąpieliska to wielka atrakcja w Ustce. Plaża w Ustce zajmuje czołowe miejsca w plebiscytach na najczystszą wodę oraz piasek. Dlaczego warto wybrać się na plażę i kąpieliska w Ustce? Usteckie plaże zadowolą każdego. Na kąpieliskach spotkasz opalonych ratowników, kolorowe parawany, dmuchane zabawki dla dzieci oraz liczne zjeżdżalnie. Z oddali usłyszysz nawoływanie mew. W Ustce są dwa kąpieliska – Wschód i Zachód. Każde w sezonie strzeżone jest przez ratowników WOPR. Na plażach znajdują się przebieralnie oraz wypożyczalnie koszy plażowych i leżaków. Od 2006 roku plaże wyposażone są prysznice z zimną wodą. Panuje tam niemal idealna czystość powietrza. Badania wykazały, że różnica temperatur wody i powietrza nad kanałem portowym tworzy hydrotermiczną poduszkę. Powoduje to, że wszelkie zapylenia opadają nad kanałem i nie przedostają się na plażę wschodnią

Przy wschodniej plaży znajduje się latarnia morska oraz nadmorska promenada. Latarnia morska ma ciekawą ośmioboczną wieżę, wykonaną z czerwonej cegły w 1892 roku. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. 

Wzdłuż promenady znajduje się wiele restauracji, barów oraz sklepów z pamiątkami. Z morza wystają drewniane falochrony, na których uwielbiają odpoczywać rybitwy i mewy. 

Plaża zachodnia jest nieco szersza od wschodniej, ale jeszcze pozostaje ostoją dzikości. Jest to miejsce ciszy i wypoczynku kojonego szumem fal. Główne wejście na plażę znajduje się wzdłuż zachodniego falochronu. Pozostałe wejścia prowadzą przez lasy sosnowe. Pobliskie wydmy kuszą plażowiczów, lecz rozłożenie koca jest surowo zabronione i warto o tym pamiętać. 

Park rozrywki Megalandia

Odwiedzając polskie wybrzeże i chcąc oderwać się od rzeczywistości, miejscem wartym odwiedzenia jest Megalandia. Znajduje się w Ustce w dzielnicy Przewłoka i niewątpliwie stała się atrakcją ustecką, nie tylko dla najmłodszych. To „zaczarowana kraina” i takim hasłem się reklamuje. Tutaj przejedziesz się zaczarowanym rowerem, jeśli uwielbiasz klocki, pobawisz się nimi w rozmiarze XXL. Obejrzysz balonowe show oraz przespacerujesz się ścieżką z zagadkami. Jeśli będziesz miał ochotę, możesz zgubić się w wiklinowym labiryncie. To tylko mała część atrakcji, jakie tam na Ciebie czekają. Latem w parku codziennie odbywają się występy znanych artystów-iluzjonistów, cyrkowców i klaunów. 

Jak sam widzisz, spędzając czas nad polskim wybrzeżem, zwłaszcza w części północno-zachodniej nie będziesz się nudził. Atrakcji znajdziesz co niemiara. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Warto jeszcze wspomnieć, że Ustka to także znane uzdrowisko. Leczone są tutaj schorzenia kardiologiczne oraz reumatologiczne. W okolicy znajdują się solanki i torfy, które są naturalnym i skutecznym lekarstwem na wiele dolegliwości.

Mapa: Telefon: