Muzeum Śledzia w Starkowie

W Słupsku na Twojej liście miejsc do zwiedzania nie powinno zabraknąć miejsca, gdzie historia przeplata się ze współczesnością. Polecamy zlokalizowaną w absolutnie sielskiej scenerii miejscowość Starkowo, położoną zaledwie 10 km od nadmorskiej Ustki. Dlaczego warto się tam wybrać? Poczujesz klimat morza i lepiej zrozumiesz jego znaczenie dla mieszkańców Pomorza.

Muzeum Śledzia Starkowo

Czworoboczna zagroda chłopska w Starkowie wybudowana została na początku XIX wieku. Na początku XX wieku należała do rodziny Hoffmeister, która miała udokumentowane zamieszkiwanie tych terenów od 1569 roku. Tradycję przerwała wojna, na skutek której rodzina opuściła Pomorze. Zagrodę przejął polski były pracownik przymusowy. Miejsce to regularnie przechodziło z rąk do rąk. Od 2010 roku zarządzają nim obecni właściciele. Państwo Kamińscy z doskonałym rezultatem nadają temu miejscu zupełnie nowe życie.

W latach 2010-2014 pojawi się pomysł odbudowy zagrody i stworzenia żywej pamiątki dokumentującej życie mieszkających tam rodzin. Stworzono Muzeum Śledzia Starkowo. Charakterystyczna pruska cegła i szkieletowa konstrukcja przetrwała do dziś, podobnie jak kilka innych budynków w tej okolicy. Dzięki temu można wyobrazić sobie, jak wyglądały gospodarstwa w tym rejonie i przypomnieć, dlaczego obszar ten nazywa się Krainą w Kratę. 

Tutaj dowiesz się wiele ciekawych rzeczy o jednej z najpopularniejszych na polskich stołach ryb. W przeszłości śledzie stanowiły bardzo ważny element diety ludności zamieszkującej na północy kraju. Śledź uchodził za mięso stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Zadomowił się w kuchni regionalnej nie tylko Pomorza, ale również Wielkopolski czy Śląska. W średniowieczu, kiedy 150 dni w roku było postnych, śledź bardzo często gościł na polskich stołach. Dziś, kiedy innych ryb jest pod dostatkiem, ryba ta nie jest już tak popularna. Po wizycie w muzeum to się zmieni. Przekonasz się, że śledź to prawdziwa odżywcza bomba dla organizmu. 

W Muzeum Śledzia poznasz prawdziwą międzynarodową historię poławiana śledzi, od jej początków. Dowiesz się, w jakich sieciach je łowiono, jak przechowywano i jakiego sprzętu używano do połowu. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jaki to był potężny biznes na przełomie XIX i XX wieku. Dawał zatrudnienie nie tylko dziesiątkom tysięcy bałtyckich rybaków, ale również kowalom, bednarzom czy twórcom rybackich sieci. 

Wystawa obejmuje również pokaźną kolekcję specjalnych naczyń, przeznaczonych wyłącznie na śledzie. Obejrzysz pojemniki śledziowe z ostatniego stulecia oraz opakowania konserw. Dopełnieniem są filmy dokumentalne o połowach śledzi. 

W sąsiedztwie znajduje się gospoda, która jest uwieńczeniem pobytu w Muzeum Śledzia Pomorze. Posmakujesz tam wyjątkowych śledzi przygotowanych na bazie sprawdzonych, tradycyjnych receptur. 

Zagroda w Muzeum Śledzia Pomorze 

Zagroda Śledziowa to niewątpliwie magiczne miejsce, znajdujące się w zabytkowej pruskiej zagrodzie. Tu śledzie serwowane są w oryginalnych wnętrzach, a historia łączy się ze smakiem. Stworzona została z pasją i uwagą na to, co dla tego obszaru było i jest ważne.

W klimatycznie urządzonej Śledziowej Zagrodzie serwowane są śledzie na kilka sposobów: po pomorsku, polsku, kaszubsku, holendersku, skandynawsku, niemiecku i rosyjsku. Dodatek stanowią parowane ziemniaki, które smakują niebiańsko. Polecamy również pikantną zupę śledziową. Zapewne po wędrówce po Muzeum Śledzia nabierzesz ochoty na spróbowanie tej niebiańskiej ryby. 


Muzeum Śledzia Starkowo otwarte jest od 1 maja do końca września w godzinach 10:00-18:00. Pomieszczenia można zwiedzać samemu oraz można skorzystać z opowieści przewodnika. Usłyszycie wówczas mnóstwo ciekawych rzeczy oraz anegdot. Na terenie obiektu znajduje się parking zarówno na autobusy, jak i samochody osobowe. Warto wiedzieć, że Muzeum Śledzia Starkowo jest jedyną w Polsce i drugą w Europie placówką poświęconą śledziom.

Mapa: Telefon: