Kraina w Kratę i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

Wielu turystów wybierając się nad polskie morze, szuka atrakcyjnych miejsc, które w czasie urlopu warto odwiedzić i zobaczyć. Niewątpliwie takim miejscem jest Słupsk i jego okolice. Dlaczego warto się tam wybrać? Przede wszystkim ze względu na piękne plaże piaszczyste oraz mnóstwo atrakcji turystycznych. W tym miejscu nie ma czasu na nudę. Każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie.

Kraina w Kratę

Kraina w Kratę to niezwykle urokliwy obszar na Pomorzu Środkowym. Rozciągnięty jest w pasie środkowego wybrzeża Bałtyku. Czym się wyróżnia i skąd wzięła się ta nazwa? Określenie to pojawiło się podczas zorganizowanej 18 stycznia 1995 roku w Słupsku wystawy fotograficznej. Wystawiono zdjęcia ukazujące piękno tradycyjnego budownictwa pomorskiej wsi. Spoglądając na zewnętrzny wygląd obiektów o konstrukcji szkieletowej, nie sposób nie dojrzeć, że elewacje przypominają biało-czarną kratownicę. 

Za stolicę Krainy w Kratę uchodzi Swołowo. Położone jest w zachodniej części województwa pomorskiego, około 14 km od Słupska. Niecały kilometr od wsi znajduje się droga ze Słupska do Darłowa. Wybudowana pod koniec XVIII wieku, dzięki czemu Swołowo pozostało na uboczu, zachowując w nienaruszonym stanie swój układ przestrzenny. Jest to wieś typu owalnicowego. O jej wyjątkowości decydują okazałe zagrody bogatych chłopów pomorskich, które ulokowane są po obu stronach starej, brukowanej drogi. Znajduje się tam 150 obiektów szkieletowych i murowanych. W 2008 roku jedna z zagród kiedyś należąca do gospodarza nazwiskiem Albrecht stała się filią Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Pracownicy nieustannie poddają renowacji nie tylko same budynki i ich wyposażenie, ale także pracują nad spójną koncepcją zachowania kształtu całego Swołowa i jego okolicy. 

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza jest najnowocześniejszym skansenem w Polsce. Od maja 2012 roku oferuje turystom możliwość zwiedzania 13 starannie odnowionych zabytkowych obiektów budownictwa wiejskiego wzniesionych w konstrukcji szkieletowej. 

Muzeum Swołowo znajduje się w samym środku wsi Swołowo, która nazywana jest stolicą Krainy w Kratę. Odbudowane i wyremontowane XIX-wieczne zabytkowe domostwa pełnią funkcję kulturalną i wystawienniczą. W oborze oraz w dwóch stodołach czekają na Ciebie multimedialne wystawy etnograficzne przedstawiające historię i kulturę wiejską Pomorza. Będąc w muzeum, Twoja wyobraźnia zostanie pobudzona przez wiele zmysłów, za pomocą bodźców słuchowych, wzrokowych, zapachowych i dotykowych. Poznasz przestrzeń i nastrój towarzyszący poszczególnym wystawom. 

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza organizuje lekcje i warsztaty związane tematycznie z obrzędowością i codziennym życiem na pomorskiej wsi. Możesz uczestniczyć w wielu czynnościach, np. w młóceniu złoża, obrządku zwierząt, siekaniu słomy czy gotowaniu na starej kuchni kaflowej. Nie brakuje również pokazów wypieku chleba i pracy kowala. Na terenie Muzeum w Swołowie hodowane są konie, gęsi, owce, kury i kaczki, co przyciąga uwagę najmłodszych. 

W skansenie odbywają się liczne imprezy, które przyciągają turystów z całej Polski. Wydarzenia te związane są z obrzędowością i tradycją regionu, którym towarzyszą kiermasze rękodzieła i targi lokalnych produktów. Do najpopularniejszych należą między innymi:

  • Niedziela Palmowa i kiermasz świąteczny,
  • Święto Szparagów – w czerwcu,
  • Muzeum jako żywo – w każdy wakacyjny czwartek,
  • Dziecięca Zagroda – lipiec,
  • Plener Kowalski – sierpień,
  • Festyn Ziołowy – sierpień,
  • Na Świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina – listopad.


Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie z roku na rok rozwija się i rozrasta. Kolejne budynki są odbudowywane i poddawane szczególnej opiece konserwatorów i pracowników muzeum. Do życia powracają stare zagrody, chałupy i budynki gospodarcze. Inicjatywa ta zrodzona jest z pasji i potrzeb pasjonatów kultury ludowej i regionalistów. Muzeum stanowi ważną placówkę kultury regionu Pomorza. Kraina w Kratę to idealne miejsce spotkań. Różnorodność wystaw, wydarzenia kulturalne połączone z przepięknym krajobrazem sprawiają, że chce się tu przebywać, odpoczywać i oczywiście wracać.

Mapa: Telefon: