Bunkry Blüchera

Ustka kojarzy się głównie z portem rybackim i wakacyjną turystyką. Tymczasem miejscowość ta kryje w sobie mnóstwo atrakcji. Jedną z nich są niewątpliwie umiejscowione nieopodal portu – Bunkry Blüchera. Wszystkim się wydaje, że zwiedzanie bunkrów cieszy się popularnością jedynie wśród zagorzałych miłośników militariów i historii. Jest wręcz przeciwnie. Bunkry to wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Dlaczego warto się tam wybrać? Poniżej przedstawimy, co ciekawego zobaczysz odwiedzając to wyjątkowe miejsce.

Pomorskie Bunkry Blüchera

Bunkry Blüchera to kompleks powstałych jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku fortyfikacji. Znajdują się niedaleko wejścia do portu w Ustce, a dokładniej przy zachodnim falochronie. Nazwa nawiązuje do związanego ze Słupskiem feldmarszałka Blüchera, który był dowódcą 5 Pomorskiego Regimentu Husarskiego.Poniemieckie bunkry i wojskowe umocnienia były nadmorską, tajną bazą. Polskie wojsko doskonale wiedziało o ich istnieniu i posiadało szczegółowe plany tego miejsca. Jeszcze jakiś czas temu Bunkry Blüchera były zasypane piaskiem i porośnięte wydmami. Obecnie cieszą się ogromną popularnością wśród odwiedzających. Dlaczego? Na 12-metrowej wydmie ulokowano działobitnię tak zwanego działa prowadzącego. Obiekt ma dwie kondygnacje. Na górnej stała armata kalibru 105 mm. Pośrodku płaszczyzny otoczonej niszami amunicyjnymi zachowało się stalowe gniazdo mechanizmu obrotowego armaty. Poniżej znajdowały się pomieszczenia dla załogi i korytarze łączące z bunkrem kierowania ogniem i dowodzenia. Dziś bunkry to interaktywne pokazy, realistyczne manekiny i hologramy.

Interaktywny Bunkier

Na terenie pomorskich Bunkrów Blüchera uruchomiono interaktywny bunkier. Miejsce to służy przekazywaniu wiedzy o historii usteckich bunkrów i Ustki w przystępnej, nowoczesnej formie. W wirtualnym muzeum każde pomieszczenie ma swoją tajemnicę i atrakcję. Szczególną uwagę przykuwa wirtualna przymierzalnia, gdzie każdy może przebrać się w dowolny wojskowy strój pochodzący z czasów II wojny światowej. Można zrobić w nim zdjęcie. W pamięci pozostanie wizyta w sali mocnych wrażeń z przestrzennymi głośnymi efektami dźwiękowymi, np. symulacji ataku bombowego. Wyświetlane są filmy o tematyce wojennej, które wielu zapamięta na długo. Niespodziankę stanowi ściana z wizjerami. Zaglądając do nich jak przez dziurkę od klucza, odkrywasz na podświetlonych slajdach i ekranie, różne sytuacje z codziennego życia w bunkrze. 

Materiały multimedialne, zdjęcia czy plany Ustki zobaczyć można również w trójwymiarze. Uzmysławia to, jak duże znaczenia dla niemieckich sił zbrojnych miała bateria w Ustce oraz budowany tam port. Zobaczyć również można mapę: „Ustka – historia alternatywna, czyli co by było, gdyby powstała tu prawdziwa twierdza”. Wszystko to pozwala lepiej poznać prawdziwą historię ostatniej wojny oraz jak wyglądało bombardowanie czy atak gazem bojowym. 

Bunkry Blücheradodatkowe atrakcje

Pomorskie Bunkry Blüchera udostępnione są dla zwiedzających przez cały rok. Na odwiedzających bunkry czekają dodatkowe atrakcje w sezonie letnim. W tym czasie czynny jest kiermasz militarny, gdzie można zakupić różnego rodzaju pamiątki, stroje militarne czy gadżety. W okresie wakacyjnym otwarta jest strzelnica paintballowa, która dostarczy niezapomnianych wrażeń. Dostępne są również tory łucznicze, gdzie pod okiem instruktora można spróbować swoich sił, strzelając z łuku. Bunkry Blüchera oferują także skorzystanie ze strzelnicy ASG – np. strzelanie z replik broni z okresu II Wojny Światowej. Wszystkie te atrakcje z pewnością spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

W otoczeniu nadmorskiego lasu wyjątkowo smakują dania z kuchni polowej. Zwiedzając bunkry, warto skosztować prawdziwą wojskową grochówkę. Dostępny jest również bogaty asortyment potraw z grilla z najlepszych regionalnych wędzarni, między innymi karkówka, kiszka ziemniaczana i kaszanka.


Pomorskie Bunkry Blüchera to idealne miejsce do odwiedzenia podczas pobytu nad morzem.

Mapa: Telefon: