Okolice Słupska – jakie atrakcje warto zobaczyć?

Słupsk to miasto leżące w północno-zachodniej części województwa pomorskiego. Miasto ma niezwykle bogatą historię i znane jest z takich zabytków, jak Baszta Czarownic, Zamek Książąt Pomorskich, zabytkowy ratusz oraz z największa na świecie kolekcja prac plastycznych Stanisława Ignacego Witkiewicza, znajdująca się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Ale będąc w Słupsku masz również okazję zwiedzić pobliskie tereny i zapoznać się wieloma ciekawymi atrakcjami. Okolice Słupska to możliwość odkrycia wielu interesujących miejsc – znajdziesz tutaj zarówno atrakcje przyrodnicze, jak i pozostałości militarne czy historyczne pamiątki. Co warto zobaczyć w okolicy Słupska? Jakich atrakcji z pewnością nie powinieneś pominąć?

Ustka – portowe miasto nad Bałtykiem

Jeżeli zastanawiasz się, co zobaczyć i gdzie warto pojechać przy okazji pobytu w Słupsku, to na pewno na Twojej liście jednym z pierwszym punktów powinna być Ustka. Jest to tętniące życiem miasteczko portowe leżące u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Ustka ma piękną plażę i dwa letnie kąpieliska – Ustka Wschód i Ustka Zachód, strzeżone w sezonie przez ratowników WOPR. Latem do Ustki przyciąga również bliskość doskonałej infrastruktury. Znajdziesz tam wiele restauracji i tawern, odbywają się tu również liczne letnie koncerty. Warto wspomnieć, że Ustka to także znane uzdrowisko, w którym leczone są schorzenia kardiologiczne i reumatologiczne. Naturalnym i skutecznym lekarstwem polecanym na wiele dolegliwości są znajdujące się w okolicy solanki i torfy. Całkiem niedaleko Ustki znajduje się latarnia w Czołpinie, która stoi w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Nieco dalej, zaledwie 10 km od Łeby możesz zobaczyć pomalowaną w charakterystyczne pasy w kolorze czarnym, białym i czerwonym oraz latarnię morską Stilo uchodzącą za jedną z najbardziej urokliwych nad polską częścią Bałtyku.

Port w Ustce

Słowiński Park Narodowy

Będąc w Słupsku trudno nie odwiedzić Słowińskiego Parku Narodowego. Obok Parku Wolińskiego jest to jeden z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. W 1977 roku został wpisany do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Wyjątkową osobliwością Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy, największy w Europie obszar wędrującego piasku, liczący około 500 hektarów powierzchni. W granicach Parku Narodowego można poruszać się pieszo lub po wyznaczonych szlakach turystycznych. Charakterystycznymi elementami parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki i torfowiska. 

Słowiński Park Narodowy

Muzeum Śledzia w Starkowie

Będąc w Słupsku z pewnością warto odwiedzić również Muzeum Śledzia, które znajduje się niedaleko Ustki, kilka kilometrów od linii brzegowej Bałtyku. Zagroda Śledziowa mieści się w charakterystycznym dla tego regionu zabytkowym XIX-wiecznym budynku, w którym powstał klimatyczny pensjonat oraz Muzeum Śledzia. Dowiesz się tu wielu ciekawych rzeczy o polskim śledziu, który niegdyś stanowił jeden z najważniejszych elementów diety ludzi zamieszkujących północ naszego kraju. Zapoznasz się także z niezwykle ciekawą historią połowów śledzi i obejrzysz wiele eksponatów, takich jak stary kosz do połowu, spławiki czy ceramiczne naczynia do przechowywania ryb. Po takiej dawce historii możesz też sięgnąć po prawdziwe śledziowe przysmaki w różnych odsłonach oraz chleb i nalewki przygotowane według tradycyjnych receptur. 

Muzeum Śledzia w Starkowie

Kraina w Kratę i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

Zagroda Śledziowa zbudowana jest z charakterystycznej szkieletowej konstrukcji. To właśnie ze względu na unikalną zabudowę gospodarstw ten region województwa nazywa się Krainą w Kratę. W takich miejscowościach jak Krzemienica, Postomino czy Możdżanowo zachowało się najwięcej charakterystycznych budynków dla tego regionu, chociaż Kraina w Kratę kojarzona jest przede wszystkim z miejscowością Swołowo, gdzie znajduje się interaktywne Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Kraina w Kratę to kilka różnych miejscowości, w których zobaczysz zabudowę szachulcową. Z wyglądu przypomina ona mur pruski, jednak przestrzeń pomiędzy belkami wypełniona jest gliną, a nie cegłą.

kultura pomorza ludowa

Bunkry Blüchera

Bunkry Blüchera to kompleks unikalnych fortyfikacji, który powstał w latach 30. ubiegłego wieku, a potem został zagospodarowany turystycznie. Znajduje się niedaleko wejścia do portu w Ustce. Na terenach bunkrów uruchomiono niezwykle ciekawą interaktywną wystawę – znajdują się tutaj manekiny, autentyczne mundury, broń czy realistyczne wyposażenie bunkrów uzupełnione ciekawymi efektami multimedialnymi i prezentacją filmów 3D, dzięki którym będziesz mógł zobaczyć, jak wyglądało prawdziwe bombardowanie czy atak gazem bojowym. Bunkry Blüchera można zwiedzać w lipcu i sierpniu. 

bunkry bluchera

Warto przyjechać do Słupska!

To tylko wybrane atrakcje tej części województwa pomorskiego. Słupsk jest jednym z piękniejszych miast na Pomorzu Środkowym, dlatego stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną i jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania tego niezwykle atrakcyjnego turystycznie regionu.

Mapa: Telefon: